كلينيك زيبايي
 كلينيك زيبايي

كلينيك زيبايي


خون در مدفوع نشانه چيست؟

به طور كلي، خون قرمز روشن نشانه‌ي خونريزي از جايي در نزديكي مقعد ناشي از بواسير يا يك پارگي كوچك در پوست مقعد (شقاق مقعد) است. خونريزي‌هاي خفيف معمولاً به صورت تغيير رنگ مدفوع ظاهر مي‌شوند كه با آزمايش مدفوع قابل بررسي هستند. هرچه رنگ خون خون در مدفوع يا كنار آن تيره‌تر مي‌‌شود نشان‌دهنده فاصله گرفتن منشأ خونريزي از مقعد و در نتيجه باقي ماندن در مدت زمان طولاني‌تري در دستگاه گوارش است.
در اغلب موارد خونريزي گوارشي به جاي دهان از مقعد به شكل‌‌هاي مختلف خارج مي‌شود. انواع خونريزي مقعدي شامل:

خونريزي مقعدي به هر شكلي كه باشد براي انسان‌ها نگران كننده است. اولين احتمالي كه از ذهن بيمار در صورت مشاهده‌ي خون در مدفوع مي‌گذرد ابتلا به سرطان روده است در حالي‌كه اين گزينه مي‌توانند جزء آخرين احتمالات باشد. چنان‌چه خونريزي مقعدي خبر از توموري درون روده‌ها بدهد بايد خوشحال بود زيرا خونريزي از نشانه‌هاي ابتدايي ابتلا به سرطان روده است. افراد مبتلا به خونريزي مقعدي و در معرض خطر سرطان روده بايد هر چه سريع‌تر به پزشك متخصص كانسر روده مراجعه كنند. اين افراد شامل:

علل خونريزي مقعدي

خونريزي مقعدي مي‌تواند دلايل بسياري داشته باشد كه از شايع‌ترين علل آن مي‌توان به اين موارد اشاره كرد:

برخي از علل غير معمول‌ و نادرتر خونريزي از مقعد عبارتند از:

در صورتي كه ميزان خونريزي داخلي در فرد بسيار شديد باشد ممكن است فرد در معرض شوك قرار گيرد كه در صورت مشاهده‌ي هر يك از اين علايم در بيمار بايد فوري به بيمارستان منتقل شود. علايم شوك ناشي از خونريزي شامل:

در صورت خونريزي مداوم و شديد مقعدي، درد ناحيه‌ي مقعد و درد شديد شكمي و دل‌پيچه بايد به صورت اورژانسي به پزشك مراجعه كرد.

تشخيص و درمان خونريزي مقعدي

قبل از هر اقدام درماني ابتدا بايد فوقاني يا تحتاني بودن منشأ خونريزي مشخص شود كه شرح‌حال و سن بيمار، ساير نشانه‌ها و علامت‌هايي كه پزشك در معاينه‌ي باليني و بررسي آزمايشگاهي پيدا مي‌كند مي‌تواند به تعيين محل خونريزي كمك كند. رنگ و نوع خونريزي مي‌تواند در تشخيص مشكل بسيار كمك‌كننده باشد بدين صورت كه:

در ادامه سوألات رايجي كه پزشك از بيماري با خونريزي مقعدي مي‌پرسد بيشتر شامل:

بيماري مزمن كبدي و مصرف اخير داروهاي ضد التهابي مانند بروفن بيشتر نشانه‌ي خونريزي فوقاني دستگاه گوارش و بيماري التهابي روده يا بيماري قلبي و غروقي شديد به نفع خونريزي تحتاني سيستم گوارشي است. پزشك در حين تشخيص علت خونريزي ميزان خون از دست رفته در بدن فرد و شدت آسيب را نيز بررسي مي‌كند و در صورت نياز خون به بيمار تزريق مي‌شود.
پزشك گام به گام در جست‌وجوي علت خونريزي، ماهيت خونريزي، مدت خونريزي، وجود يا فقدان درد شكمي، تب، تغييرات اخير اجابت مزاج فرد(مانند فوريت در دفع مدفوع)، كاهش وزن، سوابق بيماري و جراحي‌هاي شكمي اخير، تنگي نفس و تپش قلب را بررسي مي‌كند. سپس با معاينه باليني از جمله معاينه‌ي انگشتي يا با كمك وسيله‌اي به نام پروكتوسكوپ ظاهر مقعد و وجود شقاق، فيستول يا هموروئيد را بررسي مي‌كند. معاينه‌ي انگشتي يك الي پنج دقيقه بسته به وجود توده يا نشانه‌ي غير عادي زمان مي‌برد. به طور كلي اقدامات تهاجمي در افرادي زير ۴۰ سال كه دليل مشخصي براي خونريزي مقعدي خفيف خود دارند لازم نيست. ولي در افراد مسن‌تر از ۴۰ سال آزمايشات تشحيصي تهاجمي براي رد احتمال كانسر دستگاه گوارش بايد انجام شود.
آندوسكوپي، سيگموئيدسكوپي و كولونوسكوپي از روش‌هاي تهاجمي تشخيصي براي مشاهده و بررسي لوله‌ي گوارشي فوقاني و تحتاني است كه در تشخيص علت خونريزي بسيار كاربرد دارد.
پزشك پس از تشخيص علت خونريزي مقعدي با توجه به علت زمينه‌اي و ايجاد كننده خونريزي مقعدي درمان لازم را انجام مي‌دهد. در ابتدا درمان‌هاي دارويي امتحان مي‌شود و در صورت نتيجه‌بخش نبودن جراحي‌هاي كوچك و بزرگ براي كنترل خونريزي و درمان فرد انجام مي‌گيرد.
برخي درمان‌ها با توجه به علت خونريزي مقعدي شامل:

 


بازدید : | ۸ آذر ۱۳۹۶ | نظرات (0) | ادامه مطلب ...
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان